Táto webová stránka používa rôzne súbory pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné.
V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií.
Pamätajte, že súbory cookies sú užitočné pre rôzne užívateľské nastavenia a ich odmietnutím sa môže znížiť váš užívateľský komfort.
Viac informácií o cookies.Okrem edície Veľké komentáre vydávame aj edičný rad Komentáre, ktorý ponúka kvalitný a podrobný výklad ku všetkým ustanoveniam konkrétneho zákona. Ich súčasťou sú spravidla aj súvisiace predpisy, vykonávacie vyhlášky, smernice, vybraná judikatúra, prípadne aj súvisiaca literatúra s príkladmi. Zameriavajú sa nielen na vysvetlenie a interpretáciu právnych noriem, ale aj na ich výklad a aplikačnú prax.
Komentáre sú určené nielen právnickej verejnosti, ktorá ich ocení pri realizácii a aplikácii práva, ale tiež študentom právnických fakúlt a širokej verejnosti.
Komentár k zákonu o ochrane svedka pomerne podrobne analyzuje a interpretuje jednak základné pojmy, ktoré sú legálne definované zákonodarcom v úvodných ustanoveniach zákona, podmienky poskytovania ochrany ohrozeným a chráneným svedkom, procedurálne postupy zahŕňajúce rozhodnutia o poskytovaní ochrany týmto svedkom, podmienky ukončenia vykonávania opatrení na ochranu týmto svedkom atď.
Cieľom komentára je poskytnúť výklad príslušných ustanovení zákona o ochrane svedka v širších súvislostiach. Tento výklad, pri ktorom sa použili štandardné metódy výkladu práva, korešponduje štruktúru (členenie) samotného zákona. K niektorým komentovaným ustanoveniam je sprístupnená konštantná judikatúra. Cieľom nebolo a ani nemohlo byť podrobne predstaviť metódy a formy poskytovania ochrany a pomoci ohrozenému a chránenému svedkovi. Uvedené metódy, postupy a formy sú upravené internými predpismi ministerstva vnútra a tvoria utajované skutočnosti podľa zákona č. 215/2004 Z. z. o ochrane utajovaných skutočností a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Zavedením zákona č. 274/2017 Z. z. o obetiach trestných činov sa otvorila nová kapitola v ochrane práv obetí v trestnom konaní. Tento zákon priniesol zásadné zmeny v prístupe k obetiam trestných činov na Slovensku a k citlivému zaobchádzaniu s týmito osobami.
Definuje základné pojmy ako „obeť“ a „obzvlášť zraniteľná obeť“ a vytvára právny rámec pre komplexnejšiu ochranu týchto osôb.
Tento právny predpis zlepšuje spôsob, akým sú s obeťami zaobchádzané počas trestného konania, najmä v prípade tých, ktoré sú obzvlášť zraniteľné. Pre obzvlášť zraniteľné obete trestných činov zákon zavádza nové pravidlá, ako napríklad povinnosť vykonávať výsluchy spôsobom, ktorý minimalizuje opakovanie traumatických zážitkov. Výsluchy sa uskutočňujú s ohľadom na psychologickú pomoc, prítomnosť psychológa pri výsluchoch maloletých, zákaz konfrontácie alebo právo na sprievod dôverníka. Tieto opatrenia prispievajú k minimalizácii ďalšieho psychického zranenia obetí, ktoré už utrpeli škody v dôsledku trestného činu.
Ďalším dôležitým aspektom je systém odškodňovania obetí trestných činov, ktorý je riešený v tretej časti zákona a zohľadňuje potreby obetí násilných trestných činov.
Zákon upravil aj podmienky pre posilnenie spolupráce s organizáciami, ktoré poskytujú pomoc obetiam a ich efektívnejšiu činnosť. Tieto subjekty môžu získavať akreditáciu a financovanie zo štátneho rozpočtu.
Komentár uvádza potrebné súvislosti vrátane súvisiacej judikatúry pre jednoznačnejšiu interpretáciu tejto právnej úpravy a jej správnu aplikáciu v praxi.
Právny stav k 20. 1. 2025
BOZP – štyri mocné písmená, ktoré v praxi znamenajú oveľa viac, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci sú mnohokrát podceňované, a pritom zohrávajú dôležitú úlohu v našich každodenných životoch.
V komentári sa prelínajú teoretické a praktické znalosti a skúsenosti autorov. Snahou autorov je poskytnúť ucelený pohľad na výklad jednotlivých pojmov a paragrafových znení.
Autori sa snažili poskytnúť svoje praktické skúsenosti, ktoré premietli do rôznych príkladov a sú súčasťou komentára.
Publikácia je určená širokej verejnosti, najmä zamestnávateľom, zamestnancom, ale aj osobám pracujúcim na oddelení ľudských zdrojov, prípadne právnikom, ale aj majiteľom firiem, zástupcom zamestnancov, bezpečnostným technikom, odborníkom zaoberajúcim sa BOZP a mnohým ďalším nadšencom, ktorí sa venujú tejto téme.
Publikácia obsahuje 29 rozhodnutí slovenských a českých súdov a Európskeho súdu pre ľudské práva.
Právny stav k 1. 9. 2024
Policajný zbor je ozbrojený bezpečnostný zbor, do ktorého pôsobnosti je zverená veľmi rozsiahla agenda. Okrem ochrany spoločnosti a jednotlivých osôb pred nebezpečenstvom a konaním, ktoré narúšajú verejný poriadok a bezpečnosť, sú to aj ďalšie dôležité úlohy v súvislosti s odhaľovaním a objasňovaním protiprávnej činnosti, explicitne aj trestnej činnosti a zisťovania jej páchateľov. Práve boj s protiprávnou a najmä s trestnou činnosťou možno zaradiť k najdôležitejším úlohám, ktoré sú Policajnému zboru zverené, hoci vonkoncom nemožno hovoriť o jedinej oblasti pôsobnosti.
Komentovaným spracovaním jednotlivých ustanovení tohto zákona si autori kladú za cieľ poskytnúť čitateľovi základný, ale aj detailný a interdisciplinárny prehľad a veľmi dobrú orientáciu v postavení, pôsobnosti a v úlohách, ktoré sú Policajnému zboru zverené, a ktoré plní, a aj v komplexe oprávnení i povinností, ktoré príslušníci Policajného zboru majú, a ktoré sú im uložené.
Predkladaný komentár je určený nielen orgánom činným v trestnom konaní, ale všeobecne príslušníkom Policajného zboru, advokátom, sudcom a právnikom v rôznych oblastiach správy štátu.
Komentár poskytuje vysvetlenia k jednotlivým ustanoveniam zákona pre ich lepšie teoretické pochopenie a skvalitnenie aplikačnej praxe.
Právny stav k 1. 1. 2024.
V Ústave Slovenskej republiky je právo vlastniť majetok zakotvené ako základné ľudské právo v čl. 20. Pri vlastníctve nehnuteľností sa s ním spája aj evidencia, ktorú vykonáva Úrad geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky prostredníctvom okresných úradov v katastri nehnuteľností. Pravidlá jeho fungovania obsahuje katastrálny zákon, jeho vykonávacia vyhláška a spravovací poriadok.
Ponúkame vám komentár katastrálneho zákona, v ktorom je spracovaný výklad zákona od času jeho vzniku s dôrazom aj na praktické skúsenosti s jeho aplikáciou.
Tento komentár prináša tak znenie zákona a komentovanie jednotlivých ustanovení, ako aj prehľad judikatúry a názorov ústredného orgánu štátnej správy na úseku katastra, ktoré sú uverejňované v Katastrálnom bulletine.
Cieľom komentára je byť dobrou a spoľahlivou pomôckou pri výklade katastrálneho zákona v bežnej praxi.
Právny stav k 1. 4. 2024.
Komentár k zákonu o združovaní občanov vyšiel v edícii Komentárov vydavateľstva EUROKÓDEX. Na základe úpravy zákona o združovaní občanov v Slovenskej republike v súčasnosti pôsobí približne 60-tisíc občianskych združení, odborových organizácií a organizácií zamestnávateľov. Predkladaný komentár je v zásade prvým komplexným slovenským komentárom k zákonu č. 83/1990 Zb. o združovaní občanov. Keďže právo slobodne sa združovať v združeniach je jedným z ústavne garantovaných politických práv, komentár komunikuje aj s vedeckou a odbornou literatúrou ústavného práva. Právo slobodne sa združovať v združeniach má interdisciplinárny rozmer, preto komentár nadväzuje taktiež na základnú civilistickú spisbu, spisbu obchodného a správneho práva, napokon aj na spisbu trestného práva. Napokon komentár zahŕňa nielen aplikačnú prax slovenských a českých súdov, ale aj rozhodovaciu činnosť Európskeho súdu pre ľudské práva. Komentár nadväzuje taktiež na zákon č. 346/2018 Z. z. o registri mimovládnych neziskových organizácií a o zmene a doplnení niektorých zákonov a pri jednotlivých ustanoveniach prepája práva a povinnosti združení a ministerstva vnútra pri zapisovaní údajov v danom registri. Komentár je určený právnickej verejnosti v oblasti tvorby, realizácie a aplikácie práva, v oblasti právnej vedy, tiež je určený študentom práva, no azda bude nápomocný aj širokej verejnosti. Recenzenti: • prof. JUDr. Soňa Košičiarová, PhD., Právnická fakulta, Trnavská univerzita, Katedra správneho práva, práva životného prostredia a finančného práva; • prof. JUDr. Ladislav Orosz, CSc., Právnická fakulta, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Katedra ústavného práva a správneho práva; • doc. JUDr. Kristián Csach, PhD., LL.M., Právnická fakulta, Trnavská univerzita, Katedra občianskeho a obchodného práva.
Komentár k zákonu SNR č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení zahŕňa ústavnoprávne i medzinárodnoprávne východiská ako rozsiahlejší a nevyhnutný základ pre právne bezchybnú interpretáciu ustanovení zákonnej úpravy právneho postavenia obcí a miest na Slovensku. Výklad paragrafového znenia zákona je napísaný stručne a zrozumiteľne. Ponúka precízne spracovaný zoznam súvisiacich ustanovení zákona a súvisiacich právnych predpisov.
Text sa člení podľa jednotlivých častí zákona, odsekov a písmen v rámci paragrafov. Vzhľadom na to, že obce a mestá sú podľa § 4 písm. b) Správneho súdneho poriadku orgánmi verejnej správy, ktorých rozhodnutia, opatrenia a iné zásahy sa preskúmavajú v správnom súdnictve, text komentára zahŕňa aj súvisiace vysvetlivky k ustanoveniam tohto osobitného zákona. Týkajú sa špeciálnej úpravy konaní vo veciach územnej samosprávy (§ 312a – § 374).
Okrem kľúčových súdnych rozhodnutí komentár obsahuje aj odkazy na publikované príspevky právnej teórie a na úpravu nových inštitútov vo všeobecne záväzných nariadeniach a vnútorných predpisoch obcí a miest, ktorých využitie v praxi odporúča aj Úrad splnomocnenca vlády Slovenskej republiky pre rozvoj občianskej spoločnosti. Život v obciach a mestách neustále prináša nové otázky vo veciach aplikácie zákona SNR č. 369/1990 Zb. Najväčšou inšpiráciou pre zákonodarcu a pre právnu teóriu je prax.
Právny stav k 1. júlu 2023.
Skúsenosti a poznatky z doterajšej kontrolnej praxe potvrdzujú, že k zákonu o kontrole v štátnej správe bolo potrebné aj vzhľadom na novelu zákona účinnú k 1. januáru 2020 vypracovať výklad a zjednodušiť aplikáciu zákona v každodennom živote.
Cieľom tohto komentára je osvetliť správnu aplikáciu zákona o kontrole v štátnej správe na základe praktických skúseností autora z výkonu kontrolnej činnosti, ako aj jeho skúseností z legislatívneho procesu spojeného s prípravou novely zákona. Popri novelizovanom znení zákona s komentárom sú súčasťou tejto publikácie aj vzory písomností potrebné na prípravu a výkon kontroly. Táto publikácia sa preto môže stať praktickou pomôckou v práci tým, ktorí vykonávajú kontrolnú činnosť profesionálne, ako aj tým, ktorí stoja „na opačnom brehu“ a figurujú v postavení kontrolovaných subjektov alebo ich zamestnancov. Je potrebné však aj povedať, že komentár nemôže odpovedať na všetky otázky, ktoré by v súvislosti s výkonom kontrolnej činnosti mohli vzniknúť. Rieši ale aspoň tie, ktoré boli predmetom doterajších diskusií. Zároveň otvára niektoré otázky, na ktoré neexistuje jednoznačná odpoveď, ako aj legislatívne návrhy de lege ferenda.