Táto webová stránka používa rôzne súbory pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné.
V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií.
Pamätajte, že súbory cookies sú užitočné pre rôzne užívateľské nastavenia a ich odmietnutím sa môže znížiť váš užívateľský komfort.
Viac informácií o cookies.Podielové spoluvlastníctvo predstavuje majetkový režim, ktorý často vzniká za špecifických okolností. Značná časť jeho prípadov je založená v dôsledku dedičskej postupnosti – spolumajiteľmi určitého majetku sa teda bežne stávajú aj osoby, ktoré môžu mať veľmi rozdielne názory na to, ako by sa mala spoločná vec využiť.
Už vyššie uvedené predznačuje, že spoluvlastníctvo (na rozdiel od tzv. výlučného vlastníctva) generuje až dva osobitné okruhy práv a povinností. Prvý z nich je reprezentovaný právnym postavením spoluvlastníkov voči tretím osobám; druhý (a v praxi neraz omnoho komplikovanejší) okruh sa týka vzájomných vzťahov spoluvlastníkov.
Základ právnej úpravy podielového spoluvlastníctva tvorí len zopár paragrafov Občianskeho zákonníka. Možno aj to je dôvodom, prečo sú súdne spory medzi podielovými spoluvlastníkmi pomerne frekventované. Okrem konaní o jeho zrušenie a vyporiadanie patria k tým najobvyklejším napríklad spory ohľadom užívania či zhodnocovania spoločnej veci alebo konania, v ktorých sú uplatňované nároky zo zákonného predkupného práva spoluvlastníkov.
Táto publikácia si kladie za cieľ poskytnúť prehľad o slovenskej a českej judikatúre týkajúcej sa otázok, ktoré sú v súvislosti s podielovým spoluvlastníctvom posudzované najčastejšie. Obsahuje rozhodnutia súdov usporiadaných do jednotlivých tematických okruhov.
Informácie obsiahnuté v knihe využijú nielen advokáti, sudcovia, notári či exekútori, ale aj ďalší odborníci, ktorí sa v rámci svojej profesie venujú správe majetku alebo realitnej agende. Vďaka redakčnej úprave rozhodnutí a prehľadne vyextrahovaným právnym vetám umiestneným v úvode každého spracovaného judikátu sa však môže stať cenným zdrojom rýchlo dostupných informácií aj pre bežných ľudí, ktorí sa snažia nájsť odpoveď na konkrétny problém spojený s podielovým spoluvlastníctvom.
Publikácia obsahuje 150 rozhodnutí súdov.
Predpokladaný termín vydania august 2025.
Zákon o pobyte cudzincov upravuje práva a povinnosti osôb, ktoré nie sú občanmi Slovenskej republiky, v súvislosti s ich vstupom, pobytom a pohybom na území krajiny. Zahŕňa aj pravidlá týkajúce sa vycestovania do iných členských štátov Európskej únie alebo tretích krajín. Okrem toho stanovuje podmienky ochrany hraníc a povinnosti nielen štátnych orgánov, ale aj subjektov, ktoré prichádzajú do kontaktu s cudzincami – zamestnávateľov, prenajímateľov, dopravcov či škôl.
Tento zákon však nie je jediným právnym predpisom v oblasti pobytu cudzincov. Je potrebné ho vykladať v súvislosti s právnymi normami Európskej únie, ako sú vízový kódex či Kódex schengenských hraníc, a tiež s podzákonnými predpismi, ktoré definujú záujem Slovenskej republiky pri udeľovaní národných víz pre občanov tretích krajín.
Najdôležitejšie pre zamestnávateľov je prepojenie zákona o pobyte cudzincov so zákonom o službách zamestnanosti, ktorý určuje podmienky zamestnávania štátnych príslušníkov tretích krajín a povinnosti, ktoré z toho vyplývajú.
Do komentára je zapracovaná aj doteraz najrozsiahlejšia zmena v procese zamestnávania cudzincov, ktorá zásadne presunula niektoré povinnosti zo štátnych orgánov, najmä cudzineckej polície, priamo na zamestnávateľov.
Cieľom komentára je byť praktickou pomôckou predovšetkým pre zamestnávateľov, ktorí chcú mať jasno v procese zamestnávania cudzincov a vyhnúť sa následkom spojeným s porušením legislatívy. Súčasne môže byť užitočný aj pre širšiu odbornú verejnosť, ktorá sa zaoberá problematikou migrácie a pracovného práva.
Právny stav k 15. 7. 2025
Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (BSM) je osobitným druhom vlastníctva, ktorého úprava by mala odrážať špecifiká spoločného hospodárenia zosobášených párov.
Cieľom tejto publikácie je ponúknuť systematický prehľad slovenskej a českej judikatúry, ktorá formuje aktuálnu rozhodovaciu činnosť súdov o problematike BSM v celej jej šírke. Zahŕňa rozhodnutia, ktoré riešia majetkové vzťahy manželov voči 3. osobám vrátane ich veriteľov, otázky rozsahu spoločného majetku a možností jeho modifikácie počas trvania manželstva a v neposlednom rade tiež hmotnoprávne a procesnoprávne aspekty vyporiadavania BSM po jeho zániku. Približuje tiež okolnosti, v ktorých súdy zvolili pri rozdeľovaní spoločného majetku rozvedených manželov neštandardný prístup a jednému z bývalých partnerov priznali z BSM vyšší podiel než druhému.
Zaradené judikáty sú pre lepší prehľad redakčne upravené a zoradené do jednotlivých kapitol na základe v nich posudzovaných meritórnych otázok. Svojím obsahom môže kniha poslúžiť nielen odbornému publiku – sudcom, advokátom, notárom či exekútorom, ale aj bežným ľuďom hľadajúcim riešenie špecifickej životnej situácie, ktorá určitým spôsobom súvisí práve s BSM.
Publikácia obsahuje 162 rozhodnutí súdov.